V Niedziela Wielkanocna 15.05.22 r.

1. Przeżywamy V tydzień wielkanocny.
    2. Zachęcamy do nabywania Niedzieli.
    3. W piątek o 18.30 Msza Św. zbiorcza do Miłosierdzia Bożego w intencji żyjących i zmarłych.
    4. Próby dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. we wtorek o 16.00 i w czwartek o 16.30. W niedzielę po Mszy Św. o 12.30 spotkanie dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych.
    5. Na ten tydzień wszystkim parafianom, gościom, jubilatom i solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia Błogosławieństwa Bożego, zdrowia, opieki Matki Bożej, Św. Józefa.
    6. Z naszej wspólnoty do wieczności odszedł śp. Władysław Pryczyński ,polećmy Go Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…

Album historyczny o parafii

Zespół historyków i pasjonatów historii, miłośników Gminy Olsztyn, pod redakcją p. Marka Romańskiego i p. Leszka Gryla, opracował album historyczny pt. „Parafia pw. św. Jana chrzciciela w Olsztynie”. Pięknie wydany album obejmuje bardzo duży zakres wiedzy o historii naszej parafii. Przytoczone w albumie dokumenty historyczne i liczne zdjęcia z dawnych i obecnych czasów, będą stanowiły doskonałą lekcję historii.

Zamierzeniem autorów było ocalić od zapomnienia istotne zdarzenia i fakty, przedstawić postacie, przekazać wiedzę o nich następnym pokoleniom. Zgromadzone w albumie materiały pochodzą z wielu źródeł m in. kronik parafialnych, z dokumentacji znajdującej się w różnych archiwach, a także z materiałów, głównie fotograficznych, przekazanych przez życzliwych parafian, mieszkańców diecezji, sympatyków parafii, którzy byli i są świadkami wielu ważnych wydarzeń z życia parafialnego.

Album opisuje nie tylko historię olsztyńskiej parafii. Autorzy starali się przedstawić różne aspekty życia parafialnego, tak duchownego jak i materialnego. Ukazują m.in. sztukę, architekturę i zabytki sakralne. Sygnalizują kwestię historii cmentarzy. Wspominają o kościele filialnych w Turowie i zgromadzeniach zakonnych znajdujących się w granicach parafii. Prezentują kapliczki i krzyże przydrożne. Szczególna uwaga zwrócona jednak jest na ludzi, którzy współtworzyli i nadal tworzą wspólnotę parafialną m.in.: księży proboszczów, administratorów, wikariuszy i księży pochodzących z miejscowości należących do olsztyńskiej parafii. To właśnie głównie dzięki nim, olsztyńska parafia i jej świątynia stała się tak ważnym miejscem nie tylko dla miejscowej społeczności, ale także dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu.

Zachęcamy do nabycia albumu w zakrystii lub kancelarii parafialnej, w cenie 25 zł.