XXVI Niedziela Zwykła 27.09.2020

1. Przeżywamy XXVI tydzień zwykły roku liturgicznego.
  2. Informujemy, że od 1.X. Msze św. wieczorne odprawiane będą tradycyjnie o 17.00 i 17.30. Dlatego i kancelaria czynna będzie godzinę wcześniej tj. od 16 do 17.
  3. Od 01.X po Mszy św. o 17.30 odprawiany będzie Różaniec Św. Zapraszamy do licznego udziału w tym nabożeństwie (dzieci przygotowujące się do I Komunii Św., młodzież do Bierzmowania). W następną niedzielę o 12.30 poświęcenie i rozdanie Różańca Św. dzieciom przygotowującym się do I Komunii Św.
  4. Zachęcamy do nabywania tygodnika Niedziela.
  5. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca października. Odpowiednie nabożeństwa po Mszy Św. wieczornej. Spowiedź każdego dnia rano i wieczorem, a I piątek od godz. 16.30. Odwiedziny chorych w piątek od 8.30.
  6. W najbliższą niedzielę o 16 Różaniec Św., wymiana tajemnic różańcowych.
  7. Wszystkim parafianom, gościom, jubilatom, solenizantom,  na ten tydzień życzymy zdrowia, bł. B, opieki Matki Bożej.
  8. Z naszej wspólnoty do wieczności odszedł śp. Krzysztof Szkop. Polećmy Go Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…

Album historyczny o parafii

Zespół historyków i pasjonatów historii, miłośników Gminy Olsztyn, pod redakcją p. Marka Romańskiego i p. Leszka Gryla, opracował album historyczny pt. „Parafia pw. św. Jana chrzciciela w Olsztynie”. Pięknie wydany album obejmuje bardzo duży zakres wiedzy o historii naszej parafii. Przytoczone w albumie dokumenty historyczne i liczne zdjęcia z dawnych i obecnych czasów, będą stanowiły doskonałą lekcję historii.

Zamierzeniem autorów było ocalić od zapomnienia istotne zdarzenia i fakty, przedstawić postacie, przekazać wiedzę o nich następnym pokoleniom. Zgromadzone w albumie materiały pochodzą z wielu źródeł m in. kronik parafialnych, z dokumentacji znajdującej się w różnych archiwach, a także z materiałów, głównie fotograficznych, przekazanych przez życzliwych parafian, mieszkańców diecezji, sympatyków parafii, którzy byli i są świadkami wielu ważnych wydarzeń z życia parafialnego.

Album opisuje nie tylko historię olsztyńskiej parafii. Autorzy starali się przedstawić różne aspekty życia parafialnego, tak duchownego jak i materialnego. Ukazują m.in. sztukę, architekturę i zabytki sakralne. Sygnalizują kwestię historii cmentarzy. Wspominają o kościele filialnych w Turowie i zgromadzeniach zakonnych znajdujących się w granicach parafii. Prezentują kapliczki i krzyże przydrożne. Szczególna uwaga zwrócona jednak jest na ludzi, którzy współtworzyli i nadal tworzą wspólnotę parafialną m.in.: księży proboszczów, administratorów, wikariuszy i księży pochodzących z miejscowości należących do olsztyńskiej parafii. To właśnie głównie dzięki nim, olsztyńska parafia i jej świątynia stała się tak ważnym miejscem nie tylko dla miejscowej społeczności, ale także dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu.

Zachęcamy do nabycia albumu w zakrystii lub kancelarii parafialnej, w cenie 25 zł.