VI Niedziela Wielkiego Postu 05.04.2020

• Przeżywamy VI tydzień Wielkiego Postu.
  • Dzisiaj przed każdą Mszą św. błogosławieństwo palm. Wejście odbywa się w uproszczonej formie. O 16.00 Różaniec-indywidualnie. Po Mszy o 16.30 Gorzkie Żale.
  • W Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej o 18.30. Krótka adoracja po Mszy.
  • W Wielki Piątek Droga Krzyżowa o 18.00 a o 18.30 liturgia Wielkiego Piątku. Po liturgii krótka adoracja przy grobie.
  • W Wielką Sobotę liturgia o 18.30. Po krótka adoracja.
  • Błogosławieństwo stołu i pokarmów odbywać się będzie w rodzinach przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego według umieszczonego poniżej wzoru.
  • Msza św. rezurekcyjna tradycyjnie o 6 rano bez procesji wokół kościoła. Następne Msze  św. o 7.30, 9.00, 11.00 12.30, 15.00 i 16.30.
  • Jeżeli chodzi o spowiedź św. to kapłan zawsze jest w konfesjonale 30 minut przed Mszą św., jak również w czasie Mszy gdy nie ma koncelebry. Zawsze również można poprosić o spowiedź indywidualnie. Zmieniły się godziny odprawienia Mszy św. po południu 18.00 i 18.30. Kancelaria od środy w godz. od 17 do 18.
  • Dziękujemy za wykonanie pięknej palmy Skrajniczankom. Zachęcamy do nabywania Niedzieli i świec -paschalików.
  • Na ten tydzień w tej trudnej sytuacji próby wszystkim parafianom, gościom, solenizantom (a wśród nich jest nasz wieloletni, zasłużony, oddany Ks. Prałat Ryszard) i jubilatom życzymy Bożego bł.  Zdrowia, opieki Matki Bożej.

Album historyczny o parafii

Zespół historyków i pasjonatów historii, miłośników Gminy Olsztyn, pod redakcją p. Marka Romańskiego i p. Leszka Gryla, opracował album historyczny pt. „Parafia pw. św. Jana chrzciciela w Olsztynie”. Pięknie wydany album obejmuje bardzo duży zakres wiedzy o historii naszej parafii. Przytoczone w albumie dokumenty historyczne i liczne zdjęcia z dawnych i obecnych czasów, będą stanowiły doskonałą lekcję historii.

Zamierzeniem autorów było ocalić od zapomnienia istotne zdarzenia i fakty, przedstawić postacie, przekazać wiedzę o nich następnym pokoleniom. Zgromadzone w albumie materiały pochodzą z wielu źródeł m in. kronik parafialnych, z dokumentacji znajdującej się w różnych archiwach, a także z materiałów, głównie fotograficznych, przekazanych przez życzliwych parafian, mieszkańców diecezji, sympatyków parafii, którzy byli i są świadkami wielu ważnych wydarzeń z życia parafialnego.

Album opisuje nie tylko historię olsztyńskiej parafii. Autorzy starali się przedstawić różne aspekty życia parafialnego, tak duchownego jak i materialnego. Ukazują m.in. sztukę, architekturę i zabytki sakralne. Sygnalizują kwestię historii cmentarzy. Wspominają o kościele filialnych w Turowie i zgromadzeniach zakonnych znajdujących się w granicach parafii. Prezentują kapliczki i krzyże przydrożne. Szczególna uwaga zwrócona jednak jest na ludzi, którzy współtworzyli i nadal tworzą wspólnotę parafialną m.in.: księży proboszczów, administratorów, wikariuszy i księży pochodzących z miejscowości należących do olsztyńskiej parafii. To właśnie głównie dzięki nim, olsztyńska parafia i jej świątynia stała się tak ważnym miejscem nie tylko dla miejscowej społeczności, ale także dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu.

Zachęcamy do nabycia albumu w zakrystii lub kancelarii parafialnej, w cenie 25 zł.