XXIV Niedziela Zwykła – 15 września 2019r.

• Dzisiaj po mszy św. o 12.30 spotkanie z rodzicami dzieci przygotowującymi się do I Komunii Św.
  • W środę 18 września Uroczystość św. Stanisława Kostki – Patrona dzieci i młodzieży. Zapraszamy dzieci i młodzież na nabożeństwo i Mszę św. na godz. 17.30
  • W najbliższy piątek o 18.30 Msza św. zbiorcza do Miłosierdzia Bożego za żyjących i zmarłych.
  • W przyszłą niedzielę zapraszamy młodzież przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania na Mszę św. na godz. 16.30. Po Mszy odbędzie się Koncert pieśni Maryjnych w ramach II Święta Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha. Wystąpi chór męski Pochodnia z Częstochowy, a po nim krótkie spotkanie z kandydatami.
  • 28 września jest planowana jednodniowa pielgrzymka do Lichenia. Są jeszcze wolne miejsca – zapisy w zakrystii.
  • Do kościoła został zakupiony nowy elektroniczny rzutnik do wyświetlania pieśni oraz dokonano inwentaryzacji i plan cmentarza. Wszystko jest udostępnione na stronie internetowej parafii oraz w kruchcie kościoła.
  • W kruchcie są umieszczone zdjęcia z naszej parafialnej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Wystarczy wybrać numer zdjęcia i podać w zakrystii.
  • W dniach 26 – 27 września odbędzie się modlitwa Jerycho różańcowe w obronie rodziny. Potrwa od 8.00 do 8.00 dnia następnego.
  • Bóg wielki zapłać panom, którzy pomogli wywieźć górę ziemi z cmentarza.
  • W tym tygodniu do wieczności odeszli śp. Zofia Drożdżyńska, Wiesław Beśka, Tadeusz Marczak. Polećmy ich Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek…

Tomasz Gil

Program Pielgrzymki Do Meksyku

Album historyczny o parafii

Zespół historyków i pasjonatów historii, miłośników Gminy Olsztyn, pod redakcją p. Marka Romańskiego i p. Leszka Gryla, opracował album historyczny pt. „Parafia pw. św. Jana chrzciciela w Olsztynie”. Pięknie wydany album obejmuje bardzo duży zakres wiedzy o historii naszej parafii. Przytoczone w albumie dokumenty historyczne i liczne zdjęcia z dawnych i obecnych czasów, będą stanowiły doskonałą lekcję historii.

Zamierzeniem autorów było ocalić od zapomnienia istotne zdarzenia i fakty, przedstawić postacie, przekazać wiedzę o nich następnym pokoleniom. Zgromadzone w albumie materiały pochodzą z wielu źródeł m in. kronik parafialnych, z dokumentacji znajdującej się w różnych archiwach, a także z materiałów, głównie fotograficznych, przekazanych przez życzliwych parafian, mieszkańców diecezji, sympatyków parafii, którzy byli i są świadkami wielu ważnych wydarzeń z życia parafialnego.

Album opisuje nie tylko historię olsztyńskiej parafii. Autorzy starali się przedstawić różne aspekty życia parafialnego, tak duchownego jak i materialnego. Ukazują m.in. sztukę, architekturę i zabytki sakralne. Sygnalizują kwestię historii cmentarzy. Wspominają o kościele filialnych w Turowie i zgromadzeniach zakonnych znajdujących się w granicach parafii. Prezentują kapliczki i krzyże przydrożne. Szczególna uwaga zwrócona jednak jest na ludzi, którzy współtworzyli i nadal tworzą wspólnotę parafialną m.in.: księży proboszczów, administratorów, wikariuszy i księży pochodzących z miejscowości należących do olsztyńskiej parafii. To właśnie głównie dzięki nim, olsztyńska parafia i jej świątynia stała się tak ważnym miejscem nie tylko dla miejscowej społeczności, ale także dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu.

Zachęcamy do nabycia albumu w zakrystii lub kancelarii parafialnej, w cenie 25 zł.