VII Niedziela Zwykła 23.02.2020

• Przeżywamy siódmy tydzień zwykły okresu liturgicznego.
  • W środę 26 lutego rozpoczynamy Wielki Post. W tym dniu obowiązuje post ścisły – jeden posiłek do syta, dwa lekkie. Bez pokarmów mięsnych. Msze św. z posypaniem głów popiołem o godz. 7.00, 9.00, i 17:30.
  • W piątki Wielkiego Postu o godz. 16.15 jest odprawiane nabożeństwo Drogi Krzyżowej i w niedzielę po Mszy o 12.30 . Natomiast nabożeństwo Gorzkich Żali w każdą niedzielę po Mszy św. o 16.30. Za udział w Gorzkich Żalach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Tj. po odbyciu spowiedzi św. i przyjęciu Komunii św., oraz odmówieniu w intencji Ojca św., jednego „Ojcze nasz i Zdrowaś” lub innej modlitwy.
  • Zachęcamy do nabywania tygodnika Niedziela- 6 zł.
  • Program Doby Eucharystycznej, która rozpocznie się w Środę Popielcową Mszą św. o godz. 7.00. ….
  • Następna niedziela to I niedziela miesiąca – Różaniec i zmiana tajemnic o godz. 16.00.
  • Z naszej wspólnoty do wieczności odszedł śp. Grzegorz Kuliński, polećmy Go Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…

DOBA EUCHARYSTYCZNA 26 – 27 LUTEGO

7.00 – Msza św. i wystawienie Najświętszego Sakramentu
8.00 – 9.00 – Skrajnica
9.00 – Msza św. z kazaniem
10.00 – 11.00 – Kusięta Długie prawa strony jadąc do Częstochowy,
Joachimów oraz ul. Zamkowa i Pl. Piłsudskiego
11.00 – 12.00 – Kusięta Długie strona szkoły
12.00 – 13.00 – Olsztyn ul. Asnyka, Prostopadła i Paderewskiego,
13.00 – 14.00 – ul. Napoleona, Kopernika, 3 Maja, Mała i Odrzykoń
14.00 – 15.00 – Kusięta Krótkie
15.00 – 16.00 – Kotysów
16.00 – 17.30 – Dzieci i młodzież z całej parafii ( w tym przygotowujący się do Bierzmowania)
17.30 – Msza św. z kazaniem
18.15 – 19.00 – Różaniec – przewodniczy Legion Maryi
19.00 – 20.00 – ul. Sobieskiego, Zachodnia i Kościelna
20.00 – 21.00 – Przymiłowice Długie
21.00 – 22.00 – ul. Kuhna, Piaskowa, Combika i Szkolna
22.00 – 23.00 – ul. Żwirki i Wigury
23.00 – 0.00 – ul. Kolejowa i osiedle „Jurajskie”
0.00 – 1.00 – Pasterka Eucharystyczna
1.00 – 2.00 – ul. Karlińskiego, Botaniczna, Ogrodowa i Cicha
2.00 – 3.00 – ul. Polna i Leśna
3.00 – 4.00 – ul. Mstowska i osiedle „Leśne” za cmentarzem
4.00 – 5.00 – ul. Zielona, Sosnowa i Jodłowa
5.00 – 6.00 – ul. Prusa
6.00 – 7.00 – ul. Sienkiewicza
7.00 – Msza św. na zakończenie Doby Eucharystycznej

Program Pielgrzymki Do Meksyku

Album historyczny o parafii

Zespół historyków i pasjonatów historii, miłośników Gminy Olsztyn, pod redakcją p. Marka Romańskiego i p. Leszka Gryla, opracował album historyczny pt. „Parafia pw. św. Jana chrzciciela w Olsztynie”. Pięknie wydany album obejmuje bardzo duży zakres wiedzy o historii naszej parafii. Przytoczone w albumie dokumenty historyczne i liczne zdjęcia z dawnych i obecnych czasów, będą stanowiły doskonałą lekcję historii.

Zamierzeniem autorów było ocalić od zapomnienia istotne zdarzenia i fakty, przedstawić postacie, przekazać wiedzę o nich następnym pokoleniom. Zgromadzone w albumie materiały pochodzą z wielu źródeł m in. kronik parafialnych, z dokumentacji znajdującej się w różnych archiwach, a także z materiałów, głównie fotograficznych, przekazanych przez życzliwych parafian, mieszkańców diecezji, sympatyków parafii, którzy byli i są świadkami wielu ważnych wydarzeń z życia parafialnego.

Album opisuje nie tylko historię olsztyńskiej parafii. Autorzy starali się przedstawić różne aspekty życia parafialnego, tak duchownego jak i materialnego. Ukazują m.in. sztukę, architekturę i zabytki sakralne. Sygnalizują kwestię historii cmentarzy. Wspominają o kościele filialnych w Turowie i zgromadzeniach zakonnych znajdujących się w granicach parafii. Prezentują kapliczki i krzyże przydrożne. Szczególna uwaga zwrócona jednak jest na ludzi, którzy współtworzyli i nadal tworzą wspólnotę parafialną m.in.: księży proboszczów, administratorów, wikariuszy i księży pochodzących z miejscowości należących do olsztyńskiej parafii. To właśnie głównie dzięki nim, olsztyńska parafia i jej świątynia stała się tak ważnym miejscem nie tylko dla miejscowej społeczności, ale także dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu.

Zachęcamy do nabycia albumu w zakrystii lub kancelarii parafialnej, w cenie 25 zł.