VI Niedziela Wielkanocna  09.05.2021

1. Przeżywamy VI tydzień wielkanocny.
  2. Trwają  nabożeństwa majowe, które odprawiane są po drugiej Mszy św. wieczornej w tygodniu, w niedzielę po Mszy Św. o 16.30. Zachęcamy do uczestnictwa w tym nabożeństwie , by powierzać Maryi nasze rodziny i nas samych. Czyńmy to również przy naszych kapliczkach i krzyżach.
  3. Próby dla dzieci komunijnych w tym tygodniu: 3A poniedziałek i środę godz. 16.30, 3B i szkoła w Kusiętach wtorek i czwartek godz. 16.30.
  4. W czwartek o 18.30 Msza Św. do Matki Bożej Fatimskiej, po Mszy Św. procesja różańcowa z nabożeństwem majowym. W sobotę o 17.00 Msza Św. w Przymiłowicach Długich za śp. Józefa Kręciwilk od KŻR męskiego z Przymiłowic.
  5. W następną niedzielę po Mszy Św. o 16.30 spotkanie młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania.
  6. Zachęcamy do nabywania tygodnika Niedzieli.
  7. Bóg zapłać za ofiary.
  8. Wszystkim parafianom, gościom, jubilatom, solenizantom na ten tydzień życzymy błogosławieństwa Bożego, zdrowia, opieki Matki Bożej.
  9. Z naszej wspólnoty do wieczności odszedł śp. Stefan Deska.  Polećmy Go Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…

Album historyczny o parafii

Zespół historyków i pasjonatów historii, miłośników Gminy Olsztyn, pod redakcją p. Marka Romańskiego i p. Leszka Gryla, opracował album historyczny pt. „Parafia pw. św. Jana chrzciciela w Olsztynie”. Pięknie wydany album obejmuje bardzo duży zakres wiedzy o historii naszej parafii. Przytoczone w albumie dokumenty historyczne i liczne zdjęcia z dawnych i obecnych czasów, będą stanowiły doskonałą lekcję historii.

Zamierzeniem autorów było ocalić od zapomnienia istotne zdarzenia i fakty, przedstawić postacie, przekazać wiedzę o nich następnym pokoleniom. Zgromadzone w albumie materiały pochodzą z wielu źródeł m in. kronik parafialnych, z dokumentacji znajdującej się w różnych archiwach, a także z materiałów, głównie fotograficznych, przekazanych przez życzliwych parafian, mieszkańców diecezji, sympatyków parafii, którzy byli i są świadkami wielu ważnych wydarzeń z życia parafialnego.

Album opisuje nie tylko historię olsztyńskiej parafii. Autorzy starali się przedstawić różne aspekty życia parafialnego, tak duchownego jak i materialnego. Ukazują m.in. sztukę, architekturę i zabytki sakralne. Sygnalizują kwestię historii cmentarzy. Wspominają o kościele filialnych w Turowie i zgromadzeniach zakonnych znajdujących się w granicach parafii. Prezentują kapliczki i krzyże przydrożne. Szczególna uwaga zwrócona jednak jest na ludzi, którzy współtworzyli i nadal tworzą wspólnotę parafialną m.in.: księży proboszczów, administratorów, wikariuszy i księży pochodzących z miejscowości należących do olsztyńskiej parafii. To właśnie głównie dzięki nim, olsztyńska parafia i jej świątynia stała się tak ważnym miejscem nie tylko dla miejscowej społeczności, ale także dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu.

Zachęcamy do nabycia albumu w zakrystii lub kancelarii parafialnej, w cenie 25 zł.