VII Niedziela Wielkanocna 24.05.2020

1. Przeżywamy VII tydzień wielkanocny.
  2. W poniedziałek o 17 spotkanie w kościele dla młodzieży, która przygotowywała się do przyjęcia Bierzmowania.
  3. We wtorek Dzień Matki. Pamiętajmy nie tylko w tym dniu o naszych mamach dziękując Bogu za wielki dar macierzyństwa.
  4. W Boże Ciało odbędzie się procesja eucharystyczna wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego.Ołtarze będą robione na placu kościelnym. Dlatego prośba by zgłosiły się osoby, które do tej pory zajmowały się robieniem ołtarzy.
  5. W następną niedzielę na Sumie o 11 Pierwsza Komunia Św. rodzinna, a  o 12 w Turowie I Komunia Św. dla Turowa.
  6. Zachęcamy do nabywania tygodnika Niedzieli.
  7. Bóg zapłać za ofiary.
  8. Przypominamy o obowiązku spowiedzi świętej wielkanocnej, który trwa do ostatniej niedzieli maja.
  9. Wszystkim parafianom, gościom, jubilatom, solenizantom na ten tydzień życzymy błogosławieństwa Bożego, zdrowia, opieki Matki Bożej.

Album historyczny o parafii

Zespół historyków i pasjonatów historii, miłośników Gminy Olsztyn, pod redakcją p. Marka Romańskiego i p. Leszka Gryla, opracował album historyczny pt. „Parafia pw. św. Jana chrzciciela w Olsztynie”. Pięknie wydany album obejmuje bardzo duży zakres wiedzy o historii naszej parafii. Przytoczone w albumie dokumenty historyczne i liczne zdjęcia z dawnych i obecnych czasów, będą stanowiły doskonałą lekcję historii.

Zamierzeniem autorów było ocalić od zapomnienia istotne zdarzenia i fakty, przedstawić postacie, przekazać wiedzę o nich następnym pokoleniom. Zgromadzone w albumie materiały pochodzą z wielu źródeł m in. kronik parafialnych, z dokumentacji znajdującej się w różnych archiwach, a także z materiałów, głównie fotograficznych, przekazanych przez życzliwych parafian, mieszkańców diecezji, sympatyków parafii, którzy byli i są świadkami wielu ważnych wydarzeń z życia parafialnego.

Album opisuje nie tylko historię olsztyńskiej parafii. Autorzy starali się przedstawić różne aspekty życia parafialnego, tak duchownego jak i materialnego. Ukazują m.in. sztukę, architekturę i zabytki sakralne. Sygnalizują kwestię historii cmentarzy. Wspominają o kościele filialnych w Turowie i zgromadzeniach zakonnych znajdujących się w granicach parafii. Prezentują kapliczki i krzyże przydrożne. Szczególna uwaga zwrócona jednak jest na ludzi, którzy współtworzyli i nadal tworzą wspólnotę parafialną m.in.: księży proboszczów, administratorów, wikariuszy i księży pochodzących z miejscowości należących do olsztyńskiej parafii. To właśnie głównie dzięki nim, olsztyńska parafia i jej świątynia stała się tak ważnym miejscem nie tylko dla miejscowej społeczności, ale także dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu.

Zachęcamy do nabycia albumu w zakrystii lub kancelarii parafialnej, w cenie 25 zł.