II Niedziela Zwykła 19.01.2020

• We wtorek 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a w środę Dzień Dziadka. Pamiętajmy o nich w modlitwach.
  • W piątek Św. Franciszka Salezego, patrona pracowników mediów.
  • Następna niedziela to Niedziela Słowa Bożego, którą ustanowił Papież Franciszek 30.09.2019 r. by w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Św.
  • Bóg zapłać za obecność na kolędzie, wspólną modlitwę, ofiarność.
  • Zachęcamy do nabywania tygodnika Niedziela.
  • Z naszej wspólnoty do wieczności odeszli śp. Władysław Kosielak, Zofia Paul polećmy Ich Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…

Porządek kolędy 20.01.20 – 25.01.2020

Poniedziałek 20.01.20
– Olsztyn –
1 ks. od końca ul. Zachodniej i przejdzie na ul. Polną od nr 1.
2 ks. od początku ul. Leśnej i przejdzie od końca ul. Polnej i do spotkania, kolęda od 9.

Wtorek 21. 01.20
-1 ks. od końca ul. Zielonej i Sosnowa.
– 2 ks. ul. Sobieskiego i przejdzie na ul. Zieloną od początku i do spotkania, od 9.
Od godz. 16 – 1 ks. oś. Leśne za cmentarzem a 2 ks. od 17. oś. Leśne.

Środa 22.01.20
– 1 ks. ul Kuhna, Szkolna, Napoleona, Cicha, Św. Puszczy i Piaskowa.
– 2 ks. ul. Karlińskiego, Botaniczna, Ogrodowa i Combika

Czwartek 23.01.20 i w sobotę 25.01.20 dodatkowa kolęda dla tych, którzy byli przeszkodzeni. Zgłoszenia w zakrystii, kancelarii, telefonicznie lub mailowo.

Program Pielgrzymki Do Meksyku

Album historyczny o parafii

Zespół historyków i pasjonatów historii, miłośników Gminy Olsztyn, pod redakcją p. Marka Romańskiego i p. Leszka Gryla, opracował album historyczny pt. „Parafia pw. św. Jana chrzciciela w Olsztynie”. Pięknie wydany album obejmuje bardzo duży zakres wiedzy o historii naszej parafii. Przytoczone w albumie dokumenty historyczne i liczne zdjęcia z dawnych i obecnych czasów, będą stanowiły doskonałą lekcję historii.

Zamierzeniem autorów było ocalić od zapomnienia istotne zdarzenia i fakty, przedstawić postacie, przekazać wiedzę o nich następnym pokoleniom. Zgromadzone w albumie materiały pochodzą z wielu źródeł m in. kronik parafialnych, z dokumentacji znajdującej się w różnych archiwach, a także z materiałów, głównie fotograficznych, przekazanych przez życzliwych parafian, mieszkańców diecezji, sympatyków parafii, którzy byli i są świadkami wielu ważnych wydarzeń z życia parafialnego.

Album opisuje nie tylko historię olsztyńskiej parafii. Autorzy starali się przedstawić różne aspekty życia parafialnego, tak duchownego jak i materialnego. Ukazują m.in. sztukę, architekturę i zabytki sakralne. Sygnalizują kwestię historii cmentarzy. Wspominają o kościele filialnych w Turowie i zgromadzeniach zakonnych znajdujących się w granicach parafii. Prezentują kapliczki i krzyże przydrożne. Szczególna uwaga zwrócona jednak jest na ludzi, którzy współtworzyli i nadal tworzą wspólnotę parafialną m.in.: księży proboszczów, administratorów, wikariuszy i księży pochodzących z miejscowości należących do olsztyńskiej parafii. To właśnie głównie dzięki nim, olsztyńska parafia i jej świątynia stała się tak ważnym miejscem nie tylko dla miejscowej społeczności, ale także dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu.

Zachęcamy do nabycia albumu w zakrystii lub kancelarii parafialnej, w cenie 25 zł.