II Niedziela Wielkiego Postu 28.02.2021

1. Zachęcamy do nabywania i czytania tygodnika „Niedziela”.
  2. W każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 16.15 jest odprawiane nabożeństwo Drogi Krzyżowej i w niedzielę po Mszy o 12.30 . Natomiast nabożeństwo Gorzkich Żali w każdą niedzielę po Mszy św. o 16.30. Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  3. W tym tygodniu przypadają pierwsza środa, czwartek, piątek i sobota miesiąca marca. Stosowne nabożeństwa po Mszy Św. wieczornej. Msza Św. zbiorcza do Matki Bożej Nieustającej Pomocy za żyjących i zmarłych w środę o 17.30. W piątek kapłani do chorych udają się od 8.30. Spowiedź pierwszopiątkowa od 16.30.
  4. W sobotę o 16.00 Msza Św. w Turowie za śp. Barbarę Wołkowicz.
  5. W następną niedzielę o 16.00 Różaniec i zmiana tajemnic różańcowych z racji pierwszej niedzieli miesiąca.
  6. Na ten tydzień życzymy wszystkim parafianom, solenizantom, jubilatom, gościom zdrowia,  bł. B. opieki MB.
  7. Z naszej wspólnoty do wieczności odeszły  śp. Zofia Marczak, Cecylia Krawczyk. Polećmy Je  Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…

Album historyczny o parafii

Zespół historyków i pasjonatów historii, miłośników Gminy Olsztyn, pod redakcją p. Marka Romańskiego i p. Leszka Gryla, opracował album historyczny pt. „Parafia pw. św. Jana chrzciciela w Olsztynie”. Pięknie wydany album obejmuje bardzo duży zakres wiedzy o historii naszej parafii. Przytoczone w albumie dokumenty historyczne i liczne zdjęcia z dawnych i obecnych czasów, będą stanowiły doskonałą lekcję historii.

Zamierzeniem autorów było ocalić od zapomnienia istotne zdarzenia i fakty, przedstawić postacie, przekazać wiedzę o nich następnym pokoleniom. Zgromadzone w albumie materiały pochodzą z wielu źródeł m in. kronik parafialnych, z dokumentacji znajdującej się w różnych archiwach, a także z materiałów, głównie fotograficznych, przekazanych przez życzliwych parafian, mieszkańców diecezji, sympatyków parafii, którzy byli i są świadkami wielu ważnych wydarzeń z życia parafialnego.

Album opisuje nie tylko historię olsztyńskiej parafii. Autorzy starali się przedstawić różne aspekty życia parafialnego, tak duchownego jak i materialnego. Ukazują m.in. sztukę, architekturę i zabytki sakralne. Sygnalizują kwestię historii cmentarzy. Wspominają o kościele filialnych w Turowie i zgromadzeniach zakonnych znajdujących się w granicach parafii. Prezentują kapliczki i krzyże przydrożne. Szczególna uwaga zwrócona jednak jest na ludzi, którzy współtworzyli i nadal tworzą wspólnotę parafialną m.in.: księży proboszczów, administratorów, wikariuszy i księży pochodzących z miejscowości należących do olsztyńskiej parafii. To właśnie głównie dzięki nim, olsztyńska parafia i jej świątynia stała się tak ważnym miejscem nie tylko dla miejscowej społeczności, ale także dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu.

Zachęcamy do nabycia albumu w zakrystii lub kancelarii parafialnej, w cenie 25 zł.