XV Niedziela Zwykła – 14 lipca 2019r.

• Przeżywamy XV niedzielę zwykłą roku liturgicznego, w tym tygodniu 19.07 (tj.)piątek o godz. 18.30 Msza Św. Zbiorcza do za naszych drogich, bliskich zmarłych do Chrystusa Miłosiernego.
  •  Dzisiaj do naszej parafii przychodzi XXXIX Pielgrzymka Przemyska. Do Kusiąt Wielkich ok 19.30; do Turowa 17.30; do Przymiłowic 16.30. Pielgrzymi proszą o przyjęcie, pozostają w modlitewnej łączności.
  • We wtorek wspomnienie Najświętszej Maryi z Góry Karmel, tzw. Szkaplerznej.
  • Spowiedź święta każdego dnia rano i wieczorem przed Mszą Św.
  • Kancelaria czynna codziennie w godz. 17-18 po drugiej stronie ulicy, z wyjątkiem niedziel, świąt kościelnych i państwowych oraz I piątków miesiąca.
  •  Zachęcam do nabywania i czytania Niedzieli, chciejmy pogłębiać naszą wiarę. Jest jeszcze do nabycia w zakrystii przepiękny album o naszej parafii.
  •  Bóg zapłać również za nasze ofiary z racji I niedzieli miesiąca.
  •  W następną niedzielę o godz. 9 dokona się kanoniczne objęcie urzędu przez nowego księdza proboszcza polegające na złożeniu wiary i przysięgi wobec dziekana i wiernych.
  •  Wszystkim Parafianom, Gościom, Jubilatom i Solenizantom składam serdeczne życzenia zdrowia i błogosławieństwa Bożego na najbliższy tydzień.
  •  Z naszej wspólnoty do wieczności odeszli w tym tygodniu śp. Anna Genowefa Jasikowska i Marian Wolniak Polećmy Ich Miłosiernemu Bogu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

ks. Tomasz Gil

Album historyczny o parafii

Zespół historyków i pasjonatów historii, miłośników Gminy Olsztyn, pod redakcją p. Marka Romańskiego i p. Leszka Gryla, opracował album historyczny pt. „Parafia pw. św. Jana chrzciciela w Olsztynie”. Pięknie wydany album obejmuje bardzo duży zakres wiedzy o historii naszej parafii. Przytoczone w albumie dokumenty historyczne i liczne zdjęcia z dawnych i obecnych czasów, będą stanowiły doskonałą lekcję historii.

Zamierzeniem autorów było ocalić od zapomnienia istotne zdarzenia i fakty, przedstawić postacie, przekazać wiedzę o nich następnym pokoleniom. Zgromadzone w albumie materiały pochodzą z wielu źródeł m in. kronik parafialnych, z dokumentacji znajdującej się w różnych archiwach, a także z materiałów, głównie fotograficznych, przekazanych przez życzliwych parafian, mieszkańców diecezji, sympatyków parafii, którzy byli i są świadkami wielu ważnych wydarzeń z życia parafialnego.

Album opisuje nie tylko historię olsztyńskiej parafii. Autorzy starali się przedstawić różne aspekty życia parafialnego, tak duchownego jak i materialnego. Ukazują m.in. sztukę, architekturę i zabytki sakralne. Sygnalizują kwestię historii cmentarzy. Wspominają o kościele filialnych w Turowie i zgromadzeniach zakonnych znajdujących się w granicach parafii. Prezentują kapliczki i krzyże przydrożne. Szczególna uwaga zwrócona jednak jest na ludzi, którzy współtworzyli i nadal tworzą wspólnotę parafialną m.in.: księży proboszczów, administratorów, wikariuszy i księży pochodzących z miejscowości należących do olsztyńskiej parafii. To właśnie głównie dzięki nim, olsztyńska parafia i jej świątynia stała się tak ważnym miejscem nie tylko dla miejscowej społeczności, ale także dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu.

Zachęcamy do nabycia albumu w zakrystii lub kancelarii parafialnej, w cenie 25 zł.