Ogłoszenia Duszpasterskie 05.02.2023

1. Przeżywamy V tydzień zwykły.
  2. Zachęcamy do nabywania i czytania tygodnika „Niedziela”.
  3. Dziś o 12. 30 rozdanie i poświęcenie świec dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Św., a o 16.00 Różaniec i wymiana tajemnic różańcowych.
  4. Do 14 lutego na wikariacie można składać tzw. elektrośmieci czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Jest to tradycyjna akcja wspierania misji w najbiedniejszych krajach świata. Odpowiedni afisz znajduje się w przedsionku kościoła.
  5. 11 lutego w sobotę Najświętszej Maryi Panny z Lourdes- Światowy Dzień Chorego. Za tydzień tj. 12 lutego w ramach XXXI Światowego Dnia Chorego, zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek. Ofiary przeznaczone są na domy z niepełnosprawnymi sierotami społecznymi oraz prowadzenie działalności wśród osób niepełnosprawnych i chorych, inicjowanej przez Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”.
  6. W następną niedzielę o 16.30 spotkanie młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania.
  7. Policja zwraca się z prośbą do mieszkańców Miasta i Gminy Olsztyn o czujność, gdyż pojawiły się informacje o próbie wyłudzeń na tzw. policjanta i wnuczka.
  8. Organizowana jest pielgrzymka Włochy – św. Jan Paweł II; Ksiądz Dolindo; św. Ojciec Pio; 16-25.09 2023 Szczegóły na plakatach w zakrystii i kruchcie kościoła.
  9. Wszystkim parafianom, gościom, jubilatom, solenizantom życzymy bł. bożego. zdrowia, opieki Matki Bożej, Św. Józefa.
  10. Z naszej wspólnoty do wieczności odeszła śp. Maria Bałten, polećmy Ją Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie…

Pielgrzymka do Włoch

Album historyczny o parafii

Zespół historyków i pasjonatów historii, miłośników Gminy Olsztyn, pod redakcją p. Marka Romańskiego i p. Leszka Gryla, opracował album historyczny pt. „Parafia pw. św. Jana chrzciciela w Olsztynie”. Pięknie wydany album obejmuje bardzo duży zakres wiedzy o historii naszej parafii. Przytoczone w albumie dokumenty historyczne i liczne zdjęcia z dawnych i obecnych czasów, będą stanowiły doskonałą lekcję historii.

Zamierzeniem autorów było ocalić od zapomnienia istotne zdarzenia i fakty, przedstawić postacie, przekazać wiedzę o nich następnym pokoleniom. Zgromadzone w albumie materiały pochodzą z wielu źródeł m in. kronik parafialnych, z dokumentacji znajdującej się w różnych archiwach, a także z materiałów, głównie fotograficznych, przekazanych przez życzliwych parafian, mieszkańców diecezji, sympatyków parafii, którzy byli i są świadkami wielu ważnych wydarzeń z życia parafialnego.

Album opisuje nie tylko historię olsztyńskiej parafii. Autorzy starali się przedstawić różne aspekty życia parafialnego, tak duchownego jak i materialnego. Ukazują m.in. sztukę, architekturę i zabytki sakralne. Sygnalizują kwestię historii cmentarzy. Wspominają o kościele filialnych w Turowie i zgromadzeniach zakonnych znajdujących się w granicach parafii. Prezentują kapliczki i krzyże przydrożne. Szczególna uwaga zwrócona jednak jest na ludzi, którzy współtworzyli i nadal tworzą wspólnotę parafialną m.in.: księży proboszczów, administratorów, wikariuszy i księży pochodzących z miejscowości należących do olsztyńskiej parafii. To właśnie głównie dzięki nim, olsztyńska parafia i jej świątynia stała się tak ważnym miejscem nie tylko dla miejscowej społeczności, ale także dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu.

Zachęcamy do nabycia albumu w zakrystii lub kancelarii parafialnej, w cenie 25 zł.