W dniach 7-15 kwietnia 2018r. po raz kolejny wyruszyliśmy na pątniczy szlak, po raz drugi w dziejach parafii, do Włoch.

Tym razem nasza trasa pielgrzymkowa wiodła do Asyżu, przez Monte Casino i Rzym, do Wenecji. W Asyżu, mieście św. Franciszka, zwiedziliśmy Bazylikę Matki Bożej Anielskiej ze słynną Porcjunkulą, Ogrodem Różanym Santa Maria degli Angeli i kościołem św. Klary.

W Manopello odwiedziliśmy kościół oo. Kapucynów Volto Santo (Świętego Oblicza), w którym przechowywana jest chusta przykrywająca twarz Chrystusa po złożeniu do grobu.

Z niecierpliwością zdążyliśmy do San Giovanni Rotondo, do Sanktuarium św. Ojca Pio. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy przewodnika mówiącego o życiu i działaności tego wielkiego stygmatyka. Z pokorą i nadzieją modliliśmy się pod krzyżem, w miejscu, gdzie ojciec Pio otrzymał stygmaty.

Ogromne wrażenie wywarły na pielgrzymach Pompeje, miasto spustoszone przez wybuch Wezuwiusza w 79 r.n.e. Wykopaliska archeologiczne odsłoniły budowle i przedmioty i dały nam szansę poznania tego rzymskiego miasta oraz życia jego mieszkańców.

Odwiedziliśmy też sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. W drodze do Watykanu oddaliśmy hołd i chwilą zadumy uczciliśmy pamięć żołnierzy poległych w bitwie o Monte Cassino. Zwiedziliśmy też opactwo oo Benedyktynów Na Wzgórzu. Na polskim cmentarzu zatrzymaliśmy się przy grobie Władysława i Ireny Anders.

W Watykanie uczestniczyliśmy w audiencji generalnej z papieżem Franciszkiem na placu św. Piotra. Modliliśmy się przy grobie papieża polaka Jana Pawła II. Podziwialiśmy zabytki Rzymu i Watykanu. Nie mniejszym zainteresowaniem pielgrzymów cieszyło się sanktuarium św. Rity w Cascii (patronki spraw beznadziejnych) i Raccaporena, miejsca urodzenia św. Rity.

W Loretto odwiedziliśmy Papieskie Sanktuarium Większe. Na trasie pielgrzymki znalazła się też Padwa z romańsko-gotycką bazyliką św. Antoniego.

W Wenecji płynęliśmy kanałem Grande do placu św. Marka. Z pokładu statku podziwialiśmy piękne zabytki weneckie i słynne weneckie gondole. Zwiedziliśmy Bazylikę Św. Marka, Campanille, Wieżę Zegarową, Most Westchnień i Rialto. Pełni wrażeń, duchowych doznań i przeżyć wróciliśmy do Olsztyna.

Tę piękną włoską trasę pielgrzymkową opracowało dla nas biuro turystyczne „Alf” z Opola. Bóg Wielki zapłać za wspaniałą organizację i doskonałych przewodników.

W pielgrzymce brało udział 56 pątników, a opiekę duszpasterską sprawował ks. Prefekt Adam Konieczny, który codziennie celebrował Eucharystię. Intencje zgłaszali pielgrzymi.

Do zobaczenia na kolejnym pielgrzymim szlaku.

Barbara Tomalska

Zdjęcia autorstwa Anny Rysińskiej