Daje ludziom Boga…

29 czerwca 2018 r. przypada 70 rocznica święceń kapłańskich i 99 rocznica urodzin naszego byłego sąsiada, proboszcza z Choronia, księdza Mariana Wojtasika. Sędziwy Jubilat przebywa obecnie w Domu Księży Emerytów w Częstochowie, ale posługę kapłańską w Choroniu pełnił przez 24 lata. Na wykładach w Seminarium w Krakowie poznał też Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II.

Przeszedł trudną kapłańska drogę. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa Stanisława Czajki w Częstochowie w 1949 r. Pierwszą placówką duszpasterską były Koziegłówki, później Kazimierz – Porąbka. W czasach komunistycznych był aresztowany. Dostał wyrok dwóch i pół roku więzienia, bo „szkodził” władzy ludowej. Do Choronia trafił w 1970 r. a parafia ta była nazywana: „Bramą do nieba na jurajskim szlaku”. Od 2016 r. przebywa w DKE w Częstochowie, wcześniej jako emeryt posługiwał w ośrodku rekolekcyjnym Święta Puszcza w Olsztynie. Mimo dolegliwości wieku jest dobrą duszą ośrodka, nie opuszcza go radość życia i dobry humor. Mszę świętą w intencji Jubilata celebrował abp Wacław Depo 25 czerwca 2018 r. Zasłużonemu kapłanowi życzymy jeszcze długich lat życia w zjednoczeniu z Panem. Szczęść Boże.

Barbara Tomalska