Matko Boża, Matko Fatimska, Dziękujemy, że przyszłaś z orędziem…

 

W dniach 7-14 września 2018r. z pielgrzymką w Fatimie przebywała 33 – osobowa grupa parafian z Olsztyna i Cielętnik. Duchowym przewodnikiem i opiekunem grupy był ks. Adam Konieczny. On też codziennie sprawował Eucharystię. Największym przeżyciem była Msza św. celebrowana w Kaplicy Objawień, znajdującej się w centrum tajemnicy wypełniającej to sanktuarium. To tu Matka Boża objawiła się otoczona światłem i mówiła 3 pastuszkom i ludziom o Bogu. Wielu doznań sprawił pielgrzymom udział w procesji światła i procesji eucharystycznej. Morze kolorowych lampionów wywarło niezapomniane wrażenie. Sam widok niesionej w procesji figurki Fatimskiej Pani był dla nich wspaniałym, modlitewnym przeżyciem. Zaś udział w Drodze Krzyżowej to przeżycie tylko utrwalił i umocnił. Oprócz Fatimy pielgrzymi odwiedzili Aljustrel, skąd pochodzili pastuszkowie: Franciszek, Hiacynta i Łucja. Uczestnicy pielgrzymki modlili się też przy grobie św. Jakuba w katedrze Santiago de Campostella. Byli też w religijnej stolicy Portugalii, w Bradze. Tam nawiedzili Sanktuarium Dobrego Pasterza, które jest imponującą budowlą barokową. Wiodą do niej majestatyczne schody, prowadzące do kościoła na sam szczyt wzgórza. Uliczki skąpane w kwiatach, budynki mieszkalne w 3 kolorach: żółtym, niebieskim i białym, restauracje, kościoły i zamek podziwiali w Alacobaca. Odwiedzili też opactwo Cystersów z największym w Portugalii kościołem Santa Maria de Alcobaca. Smaku portugalskiego wina popróbowali w Porto, które jest wpisane na listę światowego Dziedzictwa Unesco. Zobaczyli też opactwo i klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej w Batalhi. Po trudach pielgrzymowania relaksowali się w Nazare, miejscowości wypoczynkowej nad Oceanem Atlantyckim. 14 września samolotem Portugalskich Lini Lotniczych, pełni niezapomnianych wrażeń i religijnych doznań wrócili do kraju.

Barbara Tomalska