Wielkanoc to najradośniejsze święto w kościelnym roku liturgicznym.

W niedzielę wielkanocną dzwony kościelne brzmią w szczególny sposób, oznajmiając zmartwychwstanie Chrystusa. Poprzedza je Wielki Tydzień i Triduum Paschalne. Wstępem do nich jest Niedziela Palmowa zwana też Kwietną lub Wierzbną. Wprowadzała ludzi w atmosferę wydarzeń bezpośrednio poprzedzających śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Tego dnia wierni uczestniczą we mszy świętej, podczas której ksiądz święci palmy, symbol nowego życia. W kościele katolickim wierzba uważa na jest za symbol zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Z jej gałązek przygotowuje się palmy wielkanocne. Do wiązanek palm dołącza się inne rośliny: bukszpan, barwinek, borówkę, cis widłak zwany popularnie „pazurkami”.

Palma wielkanocna ma chronić ludzi, zwierzęta, domy i pola przed czarami, ogniem i wszelkim złem tego i tamtego świata. Istnieje też zwyczaj połykania bazi, aby nie cierpieć na ból głowy i gardła, sproszkowane „bagniątka” dodawano do leczniczych naparów uzdrawiających i ludzi, i zwierzęta.

Krzyżyki z palmowych gałązek wetknięte w pola miały bronić zasiewów przed burzami i gradobiciem. Popiołem ze spalonych gałązek palm posypuje się głowy wiernych w Środę Popielcową.

Palmy wielkanocne zdobią kościoły tydzień przed Wielkanocą.

W naszej parafii piękne, duże, kolorowe, przyozdobione kwiatami palmy wykonują panie z Koła Aktywności Lokalnej i KGW.

Palmy są symbolem uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Była to zapowiedź paschy i męki Chrystusa.

Jezus Palmowy – zwany też Lipowym albo Dębowym, to drewniana figura Chrystusa na osiołku, którą w XVI i XVII w. wożono w Krakowie od kościoła do kościoła, dzisiaj zwyczaj ten pozostał w Tokarni koło Myślenic. 

Misterium Wielkanocne – trwa w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę. Kulminacja to Wielki Piątek, kiedy to odbywa się sąd nad Jezusem, Piłat wydaje wyrok, Jezus podąża na miejsce kaźni, spotyka św. Weronikę i 3 krotnie upada pod ciężarem krzyża.

Warta przy grobie – nawiązuje do warty żołnierzy rzymskich pilnujących grobu Chrystusa, dzisiaj straż przy „grobie” Chrystusa trzymają strażacy w odświętnych galowych mundurach.

Święcenie pokarmów – odbywa się w Wielką Sobotę, tradycyjnie w koszyczku wielkanocnym są: chleb, jajka, kolorowe pisanki albo kraszanki, wędliny, baby wielkanocne, baranek z cukru lub ciasta, cukier, chrzan, sól; wracając ze święconką gospodyni obchodziła z nią dom trzy razy ( zgodnie z ruchem wskazówek zegara), by wypędzić „złe” z gospodarstwa

Barbara Tomalska