Ogłoszenia duszpasterskie 9.03.2025
- Przeżywamy I tydzień Wielkiego Postu.
- Zachęcamy do nabywania i czytania tygodnika „Niedziela”.
- W piątki Wielkiego Postu o godz. 16.15 jest odprawiane nabożeństwo Drogi Krzyżowej i w niedzielę po Mszy o 12.30 . Natomiast nabożeństwo Gorzkich Żali w każdą niedzielę po Mszy św. o 16.30. Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Tj. po odbyciu spowiedzi św. i przyjęciu Komunii św., oraz odmówieniu w intencji Ojca św., jednego „Ojcze nasz i Zdrowaś” lub innej modlitwy.
- Za tydzień w II Niedzielę Wielkiego Postu „Ad Gentes” przeżywać będziemy Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami z Polski, pod hasłem „Misjonarze dzielą się nadzieją”. którzy mimo wielu przeciwności, a niekiedy i ryzyka utraty życia, wytrwale głoszą Chrystusa. Ofiara do puszek na pomoc polskim misjonarkom i misjonarzom.
- Na wikariacie można składać elektrośmieci, (komputery, monitory, lodówki, pralki, drukarki, telewizory itp.). Zbiórka trwa do 18.03 włącznie, celem jest wsparci polskich misjonarzy.
- Na ten tydzień życzymy wszystkim parafianom, solenizantom, jubilatom, gościom zdrowia, bł. B. opieki MB., Św. Józefa.
Album historyczny o parafii
Zespół historyków i pasjonatów historii, miłośników Gminy Olsztyn, pod redakcją p. Marka Romańskiego i p. Leszka Gryla, opracował album historyczny pt. „Parafia pw. św. Jana chrzciciela w Olsztynie”. Pięknie wydany album obejmuje bardzo duży zakres wiedzy o historii naszej parafii. Przytoczone w albumie dokumenty historyczne i liczne zdjęcia z dawnych i obecnych czasów, będą stanowiły doskonałą lekcję historii.
Zamierzeniem autorów było ocalić od zapomnienia istotne zdarzenia i fakty, przedstawić postacie, przekazać wiedzę o nich następnym pokoleniom. Zgromadzone w albumie materiały pochodzą z wielu źródeł m in. kronik parafialnych, z dokumentacji znajdującej się w różnych archiwach, a także z materiałów, głównie fotograficznych, przekazanych przez życzliwych parafian, mieszkańców diecezji, sympatyków parafii, którzy byli i są świadkami wielu ważnych wydarzeń z życia parafialnego.
Album opisuje nie tylko historię olsztyńskiej parafii. Autorzy starali się przedstawić różne aspekty życia parafialnego, tak duchownego jak i materialnego. Ukazują m.in. sztukę, architekturę i zabytki sakralne. Sygnalizują kwestię historii cmentarzy. Wspominają o kościele filialnych w Turowie i zgromadzeniach zakonnych znajdujących się w granicach parafii. Prezentują kapliczki i krzyże przydrożne. Szczególna uwaga zwrócona jednak jest na ludzi, którzy współtworzyli i nadal tworzą wspólnotę parafialną m.in.: księży proboszczów, administratorów, wikariuszy i księży pochodzących z miejscowości należących do olsztyńskiej parafii. To właśnie głównie dzięki nim, olsztyńska parafia i jej świątynia stała się tak ważnym miejscem nie tylko dla miejscowej społeczności, ale także dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu.
Zachęcamy do nabycia albumu w zakrystii lub kancelarii parafialnej, w cenie 25 zł.