Ogłoszenia Duszpasterskie 26.05.2024

1. Kończy się przedłużony czas spowiedzi i Komunii Św. wielkanocnej.
  2. Do piątku włącznie trwają nabożeństwa majowe W tygodniu odprawiane są po drugiej Mszy Św. wieczornej. Od soboty rozpoczynają się nabożeństwa czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  3. W środę o 17. 00  Msza Św. na Skrajnicy za śp. Artura Podlejskiego od mieszkańców Skrajnicy..
  4. W czwartek Boże Ciało. Msze święte o 7, 9, 11-suma a po niej procesja ,  po południu o 16.30. Nie ma Mszy św. o 12.30. W Boże Ciało odbędzie się procesja eucharystyczna do Rynku . tradycyjnie trzy ołtarze umieszczone są w Rynku a czwarty na placu kościelnym. I- ołtarz organizują Panie z Chóru Parafialnego w Olsztynie i Panie z Klubu Aktywności Lokalnej w Olsztynie , II -strażacy, III- ołtarz przedstawiciele rzemiosła, IV ołtarz -Służba Liturgiczna Ołtarza. Zapraszamy na tę Mszę św. całą asystę do niesienia sztandarów, różańca, dziewczynki do sypania kwiatków, chór parafialny, służbę ołtarza. Oktawa po Bożym Ciele będzie odprawiana po drugiej Mszy św. wieczornej z procesją wokół kościoła.
  5. W następną niedzielę procesja eucharystyczna w ramach oktawy po sumie z litanią do Serca Pana Jezusa. Po południu o 16. 00 wymiana tajemnic różańca i nabożeństwo.
  6. W tym tygodniu wypada pierwsza sobota i niedziela miesiąca czerwca.
  7. Wszystkim parafianom, gościom, jubilatom, solenizantom (zwłaszcza wszystkim mamom) na ten tydzień życzymy błogosławieństwa Bożego, zdrowia, opieki Matki Bożej.
  8. Z naszej wspólnoty do wieczności odeszli śp. Florian Kasprzak, Sabina Zjawińska. Polećmy Ich Miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…

Album historyczny o parafii

Zespół historyków i pasjonatów historii, miłośników Gminy Olsztyn, pod redakcją p. Marka Romańskiego i p. Leszka Gryla, opracował album historyczny pt. „Parafia pw. św. Jana chrzciciela w Olsztynie”. Pięknie wydany album obejmuje bardzo duży zakres wiedzy o historii naszej parafii. Przytoczone w albumie dokumenty historyczne i liczne zdjęcia z dawnych i obecnych czasów, będą stanowiły doskonałą lekcję historii.

Zamierzeniem autorów było ocalić od zapomnienia istotne zdarzenia i fakty, przedstawić postacie, przekazać wiedzę o nich następnym pokoleniom. Zgromadzone w albumie materiały pochodzą z wielu źródeł m in. kronik parafialnych, z dokumentacji znajdującej się w różnych archiwach, a także z materiałów, głównie fotograficznych, przekazanych przez życzliwych parafian, mieszkańców diecezji, sympatyków parafii, którzy byli i są świadkami wielu ważnych wydarzeń z życia parafialnego.

Album opisuje nie tylko historię olsztyńskiej parafii. Autorzy starali się przedstawić różne aspekty życia parafialnego, tak duchownego jak i materialnego. Ukazują m.in. sztukę, architekturę i zabytki sakralne. Sygnalizują kwestię historii cmentarzy. Wspominają o kościele filialnych w Turowie i zgromadzeniach zakonnych znajdujących się w granicach parafii. Prezentują kapliczki i krzyże przydrożne. Szczególna uwaga zwrócona jednak jest na ludzi, którzy współtworzyli i nadal tworzą wspólnotę parafialną m.in.: księży proboszczów, administratorów, wikariuszy i księży pochodzących z miejscowości należących do olsztyńskiej parafii. To właśnie głównie dzięki nim, olsztyńska parafia i jej świątynia stała się tak ważnym miejscem nie tylko dla miejscowej społeczności, ale także dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu.

Zachęcamy do nabycia albumu w zakrystii lub kancelarii parafialnej, w cenie 25 zł.