Ogłoszenia Duszpasterskie 21.04.2024

1. Przeżywamy IV tydzień wielkanocny.
  2. Dzisiaj w ramach Mszy Św. o 16.30 swoje spotkanie ma młodzież przygotowująca się do bierzmowania.
  3. W poniedziałek o 17. 00 na Skrajnicy Msza Św. za śp. Wiesława Staniec od mieszkańców Skrajnicy.
  4. We środę o 16.30 próba dla dzieci komunijnych a w sobotę o 11.00.
  5. Na ten tydzień wszystkim parafianom, gościom, jubilatom i solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia Błogosławieństwa Bożego, zdrowia, opieki Matki Bożej, Św. Józefa.

Ogłoszenia Duszpasterskie 14.04.2024

1. Przeżywamy III tydzień wielkanocny.
  2. Dziś o 12.30 poświęcenie świec dla dzieci komunijnych i spotkanie organizacyjne.
  3. W piątek o 18.30 Msza Św. zbiorcza do Miłosierdzia Bożego w intencji żyjących i zmarłych.
  4. W następną niedzielę w ramach Mszy Św. o 16.30 swoje spotkanie ma młodzież przygotowująca się do bierzmowania.

Album historyczny o parafii

Zespół historyków i pasjonatów historii, miłośników Gminy Olsztyn, pod redakcją p. Marka Romańskiego i p. Leszka Gryla, opracował album historyczny pt. „Parafia pw. św. Jana chrzciciela w Olsztynie”. Pięknie wydany album obejmuje bardzo duży zakres wiedzy o historii naszej parafii. Przytoczone w albumie dokumenty historyczne i liczne zdjęcia z dawnych i obecnych czasów, będą stanowiły doskonałą lekcję historii.

Zamierzeniem autorów było ocalić od zapomnienia istotne zdarzenia i fakty, przedstawić postacie, przekazać wiedzę o nich następnym pokoleniom. Zgromadzone w albumie materiały pochodzą z wielu źródeł m in. kronik parafialnych, z dokumentacji znajdującej się w różnych archiwach, a także z materiałów, głównie fotograficznych, przekazanych przez życzliwych parafian, mieszkańców diecezji, sympatyków parafii, którzy byli i są świadkami wielu ważnych wydarzeń z życia parafialnego.

Album opisuje nie tylko historię olsztyńskiej parafii. Autorzy starali się przedstawić różne aspekty życia parafialnego, tak duchownego jak i materialnego. Ukazują m.in. sztukę, architekturę i zabytki sakralne. Sygnalizują kwestię historii cmentarzy. Wspominają o kościele filialnych w Turowie i zgromadzeniach zakonnych znajdujących się w granicach parafii. Prezentują kapliczki i krzyże przydrożne. Szczególna uwaga zwrócona jednak jest na ludzi, którzy współtworzyli i nadal tworzą wspólnotę parafialną m.in.: księży proboszczów, administratorów, wikariuszy i księży pochodzących z miejscowości należących do olsztyńskiej parafii. To właśnie głównie dzięki nim, olsztyńska parafia i jej świątynia stała się tak ważnym miejscem nie tylko dla miejscowej społeczności, ale także dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu.

Zachęcamy do nabycia albumu w zakrystii lub kancelarii parafialnej, w cenie 25 zł.