Dla Ciebie Polsko!

11 listopada to radosny dzień dla całej Polski i wszystkich Polaków. To dzień odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Nasza lokalna „mała ojczyzna” i społeczność także włączyła się w te uroczystości.

9 listopada 2018 roku we wszystkich szkołach na terenie gminy odśpiewano uroczyście cztery zwrotki hymnu narodowego. W szkołach odbyły się także uroczyste akademie okolicznościowe, wieczornice pod hasłem: „Polska to wielkie słowo” oraz konkursy na piosenkę legionową i żołnierską. W szkolnych imprezach brał udział proboszcz miejscowej parafii – ks. prałat Ryszard Grzesik.

11 listopada 2018 roku na odświętnie udekorowanym flagami narodowymi rynku odsłonięto popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego (rynek nosi imię marszałka). Odsłonięcia dokonali: wój gminy Olsztyn pan Tomasz Kucharski, proboszcz miejscowej parafii ks. prałat Ryszard Grzesik oraz praprawnuczka Legionisty z Olsztyna p. Jana Bolkowskiego – odznaczonego w 1920 Krzyżem Virtuti Militari – Julia Chałka.

Tego dnia w uroczystym pochodzie flaga narodowa została zaniesiona na wzgórze zamkowe i wciągnięta na basztę zamkową. Teraz dumnie powiewa nad piastowskim Olsztynem.

Po tej uroczystości, w kościele parafialnym była celebrowana uroczysta msza św. w intencji ojczyzny, a po niej odbył się piękny, wzruszający, pełen emocji koncert pieśni patriotycznych i legionowych w wykonaniu księży tenorów Servii Domini Cantores.

Nasze lokalne uroczystości uświetniły: orkiestra dęta gminy Olsztyn „Sempre” pod batutą pana Tomasza Hadriana oraz chór „Canto Cantare” uniwersytetu III wieku, a całość sprawnie poprowadziła pani Mariola Matysek – dyrektor GOK.