Z przyjemnością zapraszamy na koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Podczas koncertu będziemy mogli posłuchać wybranych polskich pieśni artystycznych, arii oraz duetów operowych polskich kompozytorów. Będzie to wspaniała okazja do zapoznania się z polską twórczością muzyczną, od muzyki romantycznej po XX-wieczną.

W koncercie wystąpią:
Ewelina Sobczyk – sopran
Jarosław Wewióra – tenor
oraz kwartet fortepianowy Arte Creatura w składzie:
Paulina Osóbka – fortepian
Sonia Mitros – altówka
Agnieszka Bator-Skowrońska – wiolonczela
Katarzyna Rzeszutek – fortepian.

Koncert odbędzie się 11 listopada 2019 r. o godz. 16.30 w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Olsztynie.
Organizatorami są:
Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie oraz Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Olsztynie.

Jarosław Wewióra – tenor lirico-spinto, ukończył studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Piotra Kusiewicza. Zadebiutował w 1998 roku na Festiwalu „Wratislavia Cantans”. W 1999 i 2000 był uczestnikiem Europejskiej Akademii Barokowej na Festiwalu „Ambronay” we Francji. Ukończył Opera Studio w Levico Terme (Włochy) w roku 2019. W 2002 i 2003 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury, a w 2003 odebrał nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W roku 2004 odbył studia we Włoszech w Istituto d’Achille Peri w Reggio Emilia w klasie Mauro Trombetty. W roku 2005 otrzymał stypendium rządu włoskiego w Sienie. Jest laureatem konkursów wokalnych m.in.: II miejsca w Concorso Vocale Internationale di Musica Sacra w Rzymie, I miejsca w Konkursie arii i pieśni K. Kurpińskiego we Włoszakowicach w 2002 oraz III miejsca w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Tenorów w Warszawie w 2005 roku. W 2001 otrzymał nagrodę specjalną w Konkursie Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie. Od 1998 roku licznie koncertuje w kraju i za granicą, bierze udział w festiwalach krajowych i międzynarodowych, Odbył kilkanaście tournée po Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Portugalii i Niemczech. Wystąpił w tak znakomitych operach, filharmoniach i salach koncertowych, jak: Opera Comique w Paryżu, Victoria Hall w Genewie, Gewandhaus w Lipsku, Konzerthaus w Dortmundzie i Wiedniu, Filharmonia w Essen i Monachium, MeistersingerHalle w Norymbergii czy MusikHalle w Hamburgu.
W swoim repertuarze posiada dzieła oratoryjno-kantatowe, operowe, operetkowe oraz cykle pieśni. Prowadzi działalność pedagogiczną i popularyzatorską w dziedzinie muzyki. W swoim dorobku posiada kilka płyt kompaktowych: „Cielo e mar”, „Moja pieśń wieczorna” z cyklem pieśni op.2 Karola Szymanowskiego, „Jaka piękna jest operetka”, „Nieszpory piekarskie” Andrzeja Marko, „Dłoń wiatru” oraz „Vivere pieśni włoskie i neapolitańskie”.

Ewelina Sobczyk – ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego prof. zw. Jana Ballarina. W czasie edukacji była prowadzona także przez prof. Halinę Skubis-Halembę oraz prof. Ewę Biegas. Uczestniczyła w wielu kursach wokalistyki operowej pod kierunkiem takich artystów jak m.in.: prof. Jadwiga Romańska, Stefania Toczyska, prof. Ryszard Karczykowski, Doktor Honoris Causa AGH Wiesław Ochman, prof. Ingrid Kremling, Christiną Kluge, Olgą Pasiecznik, Karoliną Brachman, Danielem Weeks’em, Francesco Bottigliero oraz w warsztatach aktorskich z Michałem Znanieckim i Michaelem Ramach’em. Jej dotychczasowe osiągnięcia w konkursach muzycznych to: wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach (2008), udział w finale XIII i XIV Międzyuczelnianego Konkursu „W kręgu muzyki słowiańskiej” w Katowicach (2012, 2014), III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina Iuwentus Canti na Słowacji (2013), III miejsce oraz wyróżnienie za wykonanie pieśni kompozytora wielkopolskiego w 47. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego w VI Konkursie Pieśni i Arii we Włoszakowicach (2014). Współpracowała z Gliwickim Teatrem Muzycznym przy produkcji musicalu High School Musical (2009 -2012). Wystąpiła w Operze Śląskiej w spektaklu realizowanym przez katowicką Akademię Muzyczną pod dyr. Michała Klauzy w partii siostry Serbitorki w operze Giacomo Pucciniego „Suor Angelica” (2011) oraz w partii Zofii w operze Stanisława Moniuszki „Halka” również realizowanym przez Akademię Muzyczną pod dyr. Tadeusza Serafina (2012). Wzięła udział w cyklu koncertów „Młoda Filharmonia” realizowanym przez Filharmonię Śląską w Katowicach (2013) oraz w koncercie dyplomantów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Śląskiej (2014).